Poznaj 5 Zasad Aby Ograniczyć Ryzyko Straty do Minimum

Handel na rynkach finansowych jest mocno nieprzewidywalny i jeden nieostrożny ruch może zakończyć się stratą całego kapitału. Dlatego zobacz, jak ograniczać ryzyko, aby każdy miesiąc kończył się dla Ciebie na plusie. 

Poznaj kluczowych 5 zasad ograniczenia ryzyka, które stosuję podczas zawierania swoich transakcji. Dzięki nim od kilku lat nie miałem żadnego miesiąca stratnego i utrzymuję się z tradingu. Wierzę, że pomogą chronić również Twój kapitał. 

Zaczynajmy!

1. Nie przesadź z dźwignią

Dźwignia finansowa jest potężnym narzędziem inwestycyjnym. Jednak jej niewłaściwe użycie może wpędzić Cię w niemałe tarapaty. 

Jak działa dźwignia finansowa w praktyce? 

Dzięki dźwigni możesz znacznie zwielokrotnić swoje zyski, ale i zwiększasz ryzyko straty. Pamiętaj, że im wyższa dźwignia, tym mniej miejsca na pomyłki. A to z kolei może wpływać na Twoje emocje i w konsekwencji na podejmowanie (niekoniecznie dobrych) decyzji.

Najprościej mówiąc, dźwignia finansowa określa rozmiar pozycji, którą możesz kontrolować. Na przykład wskaźnik 100:1 oznacza, że za każde 1000 zł własnego kapitału możesz kontrolować pozycję do 100 razy większą, czyli 100 000 zł. 

Innymi słowy, jest to trochę jak zakup domu za 100 000 zł z depozytem  wysokości 1000 zł. Depozyt jest Twoim kapitałem własnym. Jeśli cena domu wzrośnie tylko o jeden procent, czyli do 101 000 zł – podwoisz swój kapitał własny. Ale spadek ceny o jeden procent spowoduje obniżenie kapitału własnego do zera.

Zatem, zawsze staraj się ustalić taką dźwignię, która nie wywołuje w Tobie emocjonalnego dyskomfortu, a w razie straty, nie pozbawi Cię wszystkich pieniędzy. 

2. Korzystaj ze stop loss

Wielu traderów zapomina o stosowaniu stop-loss. Otwierają kolejne zlecenia z absolutnym przekonaniem, że te okażą się dla nich korzystne. To przekonanie nasila się szczególnie wtedy, gdy kilka wcześniejszych zleceń poszło dobrze. 

Tymczasem niezależnie od tego, jak skuteczną strategią dysponujesz, warto mieć na uwadze, że nikt z nas nie dysponuje magiczną kulą do przewidywania przyszłości. I nawet gdy analiza wydaje nam się trafna, może ostatecznie okazać się błędna. 

Stop-loss zabezpiecza zlecenia, gdy idą w niekorzystnym kierunku. Jest to kluczowy element zarządzania ryzykiem, który również powinien stać się elementem Twojej strategii handlowej. Ochronisz w ten sposób majątek przed niepotrzebnymi stratami. 

Jedną z najpopularniejszych form zlecenia zabezpieczającego jest „static stop-loss” (stop loss statyczny). W tym przypadku ustawiamy “stopy” na konkretnych poziomach cenowych. Warto zauważyć, że do momentu aż cena nie osiągnie określonego poziomu, nie ma możliwości zmiany zlecenia zabezpieczającego. 

3. Unikaj szumu informacyjnego

Codziennie jesteśmy bombardowani newsami o najróżniejszych wydarzeniach, które mogą mieć wpływ na to, jak zachowa się rynek. Wszyscy zdają się krzyczeć „kup” lub „sprzedaj”, a przez to może Ci się wydawać, że to Twoja okazja życia i musisz wejść. 

Ale te informacje są zwykłym szumem, który ma Cię zmylić. Przeważnie są wynikiem działania największych instytucji finansowych, które dbają jedynie o własne portfele i “polują” na rozemocjonowanych graczy. Takich, którzy zadziałają impulsywnie i napełnią im kieszenie. 

Opieranie się emocjom pozwala uniknąć niepotrzebnego ryzyka i nieproduktywnego wykorzystania kapitału. Pamiętaj, że tam, gdzie są emocje, tam nie ma pieniędzy.

4. Trzymaj się sprawdzonej strategii handlowej

Najgorsze co możesz zrobić jako trader, to skakać z przysłowiowego kwiatka na kwiatek, ciągle zmieniając swoją strategię handlową. Zazwyczaj sprowadza się to do poszukiwania magicznej pigułki, dzięki której z dnia na dzień staniemy się milionerami.

Jeśli udało Ci się odkryć strategię, która działa, a jej skuteczność jest wysoka i potwierdzona, to jej nie zmieniaj. Skup się na jej ewentualnym dopracowaniu, ale działaj dalej według tego, co działa. W przeciwnym razie, zamiast zarabiać i wychodzić na plus, ciągle będziesz w biegu, poszukując coraz to nowszych i niekoniecznie zyskownych metod. 

5. Uważnie obserwuj zachowanie rynku

Mądra obserwacja oraz analiza jest niezbędna, aby przewidywać kolejne ruchy na rynku. Wiele osób sądzi, że rynki nieprzewidywalne, ale w praktyce jest zupełnie inaczej. Prawda jest taka, że rządzą tam największe instytucje finansowe, tzw. Wieloryby, które pociągają za sznurki. 

I jeśli myślisz, że najwięksi gracze samodzielnie siedzą przed komputerem i wyklikują kolejne transakcje, to… muszę Cię zmartwić. Korzystają oni z wyspecjalizowanych algorytmów komputerowych, które realizują transakcje w ich imieniu. 

Możesz się teraz zastanawiać, czy w takim razie możliwe jest, aby wygrać z komputerem? Dobra wiadomość jest taka, że algorytmy to nadal systemy komputerowe i działają wedle określonych schematów. Jeśli nauczysz się je rozszyfrowywać, to zobaczysz pewne powtarzalne schematy, dzięki którym wykorzystasz je do zarabiania pieniędzy. 

Co zrobić teraz? 

Poznałeś 5 najważniejszych zasad, które stosuję podczas handlu na rynkach finansowych i dzięki którym od kilku lat nie miałem ani jednego miesiąca stratnego. 

Jednak nawet najlepsze rady nic nie dadzą, jeśli nie zostaną wdrożone. Każdą z tych zasad zastosujesz dość łatwo i szybko, a zatem od Ciebie zależy, czy dołączysz do mniej niż 10% wysoko zarabiających traderów, czy pozostałych 90%, którzy notują straty. 

Pamiętaj, że każdy profesjonalny trader wie, że kontrola ryzyka ma kluczowe znaczenie dla długoterminowej rentowności i sukcesu na rynkach finansowych. 

Koniecznie daj znać, jakie Ty stosujesz zasady ograniczania ryzyka.