Dlaczego Nie Zarabiasz na Rynku? 6 Złotych Zasad Zyskownego Tradingu

Być może słyszałeś, że ponad 90% traderów traci na rynkach finansowych. Z pozostałych 10% jakaś część zarabia, a zaledwie niewielki odsetek konsekwentnie utrzymuje się z tradingu. Przypadek? Nie sądzę!

Skoro to czytasz, to prawdopodobnie chcesz dołączyć do tych, którzy uczynili z tego swój regularny dodatkowy dochód lub chciałbyś żyć tylko z tradingu. 

Jednak zanim zaczniesz swoją przygodę z handlem na dobre, poznaj 6 złotych zasad tradingu, których nie wolno Ci zignorować. O ile oczywiście chcesz miesiąc w miesiąc być na plusie na swoich transakcjach. 

Sam je stosuję i dzięki temu od kilku lat nie miałem ani jednego miesiąca stratnego, a moje analizy sięgają nawet 90% skuteczności. Są potwierdzone dowodami w postaci analiz PRZED FAKTEM, które publikuję na mojej publicznej grupie na Facebooku.

Gotów, żeby je poznać? 

Zasada 1: Opanuj podstawy handlu i zrozum jak działają rynki finansowe

Zanim zrealizujesz pierwsze transakcje, warto, żebyś poznał podstawy handlu na rynkach finansowych oraz dowiedział się, na jakiej zasadach toczy się na nich gra. 

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nic co dzieje się na rynku, nie jest przypadkiem. Rządzą tam specjalistyczne roboty, które działają według ściśle określonych algorytmów komputerowych i są na usługach największych instytucji finansowych, tzw. Wielorybów. 

Ale spokojnie, da się je rozgryźć, ponieważ każdy algorytm ma to do siebie, że jest powtarzalny. Kiedy zrozumiesz, w jaki sposób roboty realizują transakcje, to potem wykorzystasz tę wiedzę, żeby wskoczyć na grzbiet największych i zarabiać razem z nim.

Dobra wiadomość – nie jest to skomplikowane i możesz się tego nauczyć. Sam kilka lat temu rozszyfrowałem zasadę działania robotów i od tamtej pory żyję z tradingu.

Zauważyłem też pewne niepokojące zjawisko…

Wiele osób zaczyna przygodę z tradingiem po przeczytaniu przypadkowych artykułów lub obejrzeniu kilku filmów na YouTube. Jednak w takich materiałach zazwyczaj przedstawia się tylko jasną stronę tradingu, a zapomina się o sprawach kluczowych. Takich, jak, chociażby zarządzanie ryzykiem i ochrona swojego kapitału lub uczy się tego w niewłaściwy sposób. 

A to dlatego, że często autorzy tych materiałów dopiero zaczynają lub są niespełnionymi traderami, którym handel nie wychodzi. Zaczynają więc uczyć innych, żeby przynajmniej na szkoleniach dorobić. O ironio!

Uprzedzam, że to nie jest tak, że boję się konkurencji – wszak też przecież uczę tradingu. I oczywiście nie zabraniam tego robić nikomu innemu. Natomiast nie mogę patrzeć na to, jak niektóre osoby zrobiły sobie biznes na mniej doświadczonych traderach. 

Zamiast konkretów, sprzedają im skomplikowane, trudne do zastosowania i przegadane techniki, które mają sprawić, że osiągną 110% skuteczności – a nie składają się nawet na jeden spójny system zawierania transakcji.

Jak więc skutecznie nauczyć się tradingu? 

Najlepiej znaleźć mentora, który nauczy Cię działającej strategii oraz powie czego się wystrzegać podczas handlu na rynkach finansowych. O tym jak takiego znaleźć piszę poniżej, przy okazji zasady 6. 

Zasada 2: Zawsze trzymaj się swojej strategii handlowej

Strategia to nic innego jak spis konkretnych reguł, których przestrzegasz podczas handlu na rynkach finansowych. Ja na przykład mam specjalne listy kontrolne i każda transakcja, w którą decyduję się wejść, musi spełniać założenia mojej strategii. Efekt? 

Od wielu lat nie miałem ani jednego miesiąca stratnego, a trading jest moim głównym źródłem utrzymania. 

Zbudowanie własnej strategii wymaga zazwyczaj sporo czasu i błędów, dlatego warto korzystać z doświadczenia innych, aby potem ewentualnie wprowadzić ulepszenia.

Ważne! Dobra strategia to taka, która wykazuje skuteczność w dłuższym zakresie czasu i pozwala Ci zarabiać. I co najważniejsze, dobra strategia jest prosta i powtarzalna. 

I strategia, której używam na co dzień, jest zbudowana dokładnie na takich fundamentach. Czyli siadasz do wykresu, oznaczasz to, co zawsze i handlujesz (jeżeli akurat w tym konkretnym momencie można wejść w rynek). Prościej się już chyba nie da. 🙂

Zasada 3: Emocje zostaw za drzwiami

Handel na rynkach finansowych jest ekscytujący i dostarcza wielu emocji, w tym często skrajnych. Jednak Ty, jako trader, musisz te emocje wyciszyć i skupić się na własnej ścieżce oraz bezwzględnie trzymać się ustalonej strategii. 

Co jeśli Ci nie wyjdzie? Oznacza to po prostu, że tym razem rynek nie zareagował na Twoją korzyść. Nie masz powodu, aby odbierać to osobiście. 

Zasada jest taka, że im bardziej starasz się uniknąć utraty pieniędzy, tym więcej ich tracisz. Dlaczego? Ponieważ przypisujesz zbyt duże znaczenie konkretnej transakcji.

Najłatwiej ulec emocjom wtedy, gdy używasz do handlu pieniędzy, których za nic nie możesz stracić. Na przykład są to środki na codzienne życie, spłatę hipoteki, czy też były odłożone na rodzinne wakacje.

Zasada jest prosta: tam, gdzie są emocje, tam nie ma pieniędzy. 

A skoro już o pieniądzach mowa, to… 

Zasada 4: Ryzykuj tylko tyle, ile możesz stracić

Inteligentny inwestor nigdy nie zainwestuje pieniędzy, na których utratę nie może sobie pozwolić. 

Oznacza to, że powinieneś mieć osobne fundusze na ważne wydatki, takie jak spłata kredytu hipotecznego, czy bieżące życie. Warto także zadbać o poduszkę finansową, która zabezpiecza Cię na co najmniej kilka miesięcy – na wypadek, gdybyś nagle znalazł się bez dochodów.

I dopiero pozostałe – wolne pieniądze – których utrata nie zachwieje Twoją sytuacją finansową, przeznaczasz na handel.  

Zasada ta może wydawać się banalna, a nawet nadmiernie ostrożna – ale ponieważ inwestycje są z natury ryzykowne, nigdy nie jesteś zabezpieczony przed utratą wszystkiego. Aczkolwiek ryzyko zawsze da się ograniczyć, chociażby poprzez umiejętne stosowanie zlecenia stop-loss. 

Polecam zawsze zadawać sobie takie pytanie przed inwestycją: 

Czy gdybym stracił wszystkie zainwestowane pieniądze, to czy konsekwencje, z którymi się spotkam (poza moim osobistym rozczarowaniem!), obejmą poważne trudności finansowe, które utrudniłyby mi pokrycie wydatków i utrudniłyby życie? 

Jeśli odpowiesz tak, to nie jest jeszcze odpowiedni czas na inwestowanie – poczekaj, aż będziesz w lepszej kondycji finansowej i wtedy działaj. Oczywiście zrobisz jak chcesz, ale żeby nie było, że Cię nie ostrzegałem. 🙂

Zasada 6: Znajdź doświadczonego mentora z potwierdzonymi wynikami

Najszybszy sposób na naukę zyskownego tradingu? 

Znajdź osobę, która ma doświadczenie, systematycznie zarabia i podzieli się z Tobą wiedzą, a następnie ucz się od niej. I najważniejsze, powinna publikować analizy PRZED FAKTEM, bo jest to najwyższej rangi dowód skuteczności. 

Gdy ja zaczynałem, na polskim rynku nie było jeszcze zbyt wielu szkoleń z tradingu ani książek. Niestety, przez ostatnie lata sytuacja nie poprawiła się. Szkolenia zazwyczaj zawierają skomplikowane strategie handlu lub są prowadzone przez niezbyt doświadczonych nauczycieli. 

Jest coś jeszcze…

Ludzie, którzy uczą tradingu, zazwyczaj nie mają konkretnych dowodów na swoją skuteczność. Przeważnie przedstawiają statementy lub wyciągi z kont bankowych. Ale przecież sam doskonale wiesz, że przeciętny dwunastolatek może błyskawicznie przerobić taki wyciąg w dowolnym programie graficznym. 

Możliwe jest też innego rodzaju oszustwo. Niektórzy nauczyciele otwierają kilka kont, wpłacają na nie pieniądze i trade’ują specjalnie po to, aby w krótkim czasie wygenerować jak największy wynik.

Oczywiście taki trading obarczony jest wysokim ryzykiem. W ten sposób kilka kont zostaje skasowanych, a na jednym faktycznie udaje się zarobić większy procent – i potem otrzymujesz jako “dowód” wyniki tylko z tego jednego konta.

Z tego co się orientuję, to chyba jestem jedyną osobą, która udostępnia analizy przed faktem i robię to od ponad 16 miesięcy na publicznej grupie na Facebooku. 

Owszem, metodą prób i błędów też da się zapewne dojść do sensownych wyników. Tylko pytanie, czy rzeczywiście chcesz tracić swoje pieniądze, zamiast od początku sensownie podejść do tematu i zarabiać? Sam przepaliłem ponad 150,000 zł na swoją edukację… Czy na pewno też tak chcesz? 

Teraz czas na Ciebie!

Zdradziłem Ci 6 złotych zasad tradingu, które stosuję na co dzień. Jeśli tylko je wdrożysz i zaczniesz systematycznie stosować, to gwarantuję Ci, że na wyniki nie będziesz musiał długo czekać. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.